Schody do małych pomieszczeń

W małe przestrzenie doskonale wkomponowują się schody spiralne ze względu na małą ilość miejsca, które zajmują. Urządzając mieszkanie, zastanawiamy się jak wykorzystać jego metraż, aby funkcjonalnie i niebanalnie scalać kondygnacje, gdy metraż naszego mieszkania nie pozwala nam na zbyt duże szaleństwo ze względu na ograniczone metry kwadratowe. Aranżacja takiego mieszkania wymaga od nas dużego zaangażowania i pomysłowości. W takiej sytuacji warto pomyśleć o schodach, które będą zarówno funkcjonalne w użytkowaniu jak i będą dekoracją domu. Niekiedy może wydawać się skomplikowane połączenie dwóch pięter, szczególnie gdy mamy do dyspozycji ograniczoną, niedużą przestrzeń. Nie każdy model schodów w małym pomieszczeniu okaże się doskonałym rozwiązaniem, na przykład schody dywanowe zajmują dużo miejsca. Jednakże dobra wiadomość, na rynku jest wiele rodzajów schodów, które będą w stanie zaspokoić najbardziej wyrafinowane gusta użytkownika.

Jak wybrać schody do małego mieszkania?

Schody łączące kondygnacje są jednym z podstawowych elementów architektonicznych w naszym mieszkaniu. Każde kilkukondygnacyjne mieszkanie potrzebuje zamontowania schodów. Obecnie coraz częściej budujące się budynki są wysokie a zarazem wąskie, które wymagają zainstalowania schodów. Tak jak wspomniałam wcześniej, nie każdy rodzaj schodów będzie idealny do naszego wnętrza. Dlatego właściwy projekt schodów sprawi, że zajmą one relatywnie niedużą powierzchnię. Nieszablonowe konstrukcje są doskonałym uzupełnieniem każdego domu, a jednocześnie oryginalne schody są w stanie zadecydować o stylu oraz charakterze całego wnętrza. Rozwiązania takie pozwolą nam na właściwe zagospodarowanie miejsca i zaoszczędzenia kilka metrów. Nie polecam schodów klasycznych, gdyż często ich konstrukcja jest bardzo masywna i tym samym nie znajdą praktycznego zastosowania w pomieszczeniach o niedużych metrażach. Przedstawię kilka propozycji, które sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach.

Schody policzkowe

Nazywane są tzw. kaczymi stopniami ze względu na ciekawy kształt. To klasyka sprawdzona od lat. Nowoczesne schody tego typu umieszone są na dwóch policzkach, które stanowią część nośną biegów schodowych. Ich kształt jest ergonomiczny, łączą w sobie trwałość połączoną z niebywałą estetyką. Pomimo tego są komfortowe w codziennym użytkowaniu. Niemal prawie pionowa konstrukcja powoduje, że sprawiają wrażenie strzelistych, smukłych i jednocześnie przestronnych. Dzięki temu nie powodują, że wnętrze prezentuje się na mniejsze, aniżeli jest w rzeczywistości.

Doskonale wyglądają też w otwartych przestrzeniach. Schody policzkowe posiadają również poręcze z metalu, które są zamontowywane do drewnianych policzków, dzięki czemu tworzą nieprzemijalny i nietuzinkowy charakter. Najczęściej wykonywane schody drewniane takiego jak buk, sosna, klon, dąb, jesion, brzoza. Są to schody, które można doskonale wkomponować w styl wnętrza, a będą ozdobą mieszkania. Ich dodatkową zaletą jest przenoszenie znacznych obciążeń. Element dekoracyjny domu, wytrzymałość i niewielki rozmiar to główne atuty schodów policzkowych.

Schody jednobiegowe

Innym rozwiązaniem dla niedużej przestrzeni są schody jednobiegowe. Zazwyczaj liczba ich stopni nie jest większa niż kilkanaście. Ich dużym atutem jest równa szerokość stopni w przeciwieństwie do zabiegowych schodów, co pozwala na ich wykończenie dowolnym materiałem. Ich montaż też jest nieskomplikowany a koszt jest dodatkową zaletą. Ich konstrukcja jest jedna z najtańszych. Bardzo dobrze sprawdzą się w niemałych wnętrzach, ponieważ klatka schodowa zajmuje niewiele miejsca. Dodatkowo przestrzeń pod schodami można wykorzystać np. jako schowek.

Schody zabiegowe

Kolejna propozycja to schody zabiegowe, gdzie konstrukcja tych schodów pozwala na łączenie kondygnacji bez pomocy spocznika. Kilka stopni mają w kształcie klina, co powoduje, że są od strony ściany są szersze, a od strony pomieszczenia węższe. Różnica pomiędzy szerokością zezwala na bezpieczne i praktyczne łączenie między piętrami. Należy pamiętać, że mniej aniżeli 10 cm nie powinna wynosić ich szerokość.

Schody spiralne

Stopnie umiejscowione są centralnym słupie, który pełni funkcję nośną. Ich cena jest też nie duża, możliwe jest również kupienie gotowych schodów i samodzielny montaż w domu. Zajmują one niewiele miejsca, co pozwala oszczędzić metraż kwadratowy.  Ich wadą jest niewielka szerokość schodów, co czasami może być problemem przy wnoszeniu przedmiotów dużych rozmiarów.

Co jeszcze warto wiedzieć o schodach?

Przy wyborze schodów nie tylko ważna jest ich konstrukcja czy stopnie, ale też balustrada. Zastosowanie szklanej balustrady jest dobrym rozwiązaniem w małych wnętrzach, gdyż dzięki niej możemy wizualnie powiększyć przestrzeń i sprawić, że nasze mieszkanie będzie bardziej okazałe.

Jakie poręcze do małych mieszkań? Jeśli nie chcemy montować szklanej balustrady można zdecydować się na minimalistyczne, metalowe pochwyty. Nadadzą wnętrzu ponadczasowy charakter i komfort w codziennym użytkowaniu.

Schody do małych pomieszczeń i ich cena.

Cena schodów jest różna w zależności od wyboru konstrukcji i wykończenia. Jednakże w przypadku niedużych wnętrz cena takich schodów powinna być przystępna. Pamiętajmy jednak, że schody to zakup na wiele lat.

Zobacz również: Schody do biura oraz ogólne informacje o schodach

Przewiń do góry