Jakie schody do domu jednorodzinnego?

Podstawową rolą nowoczesnych schodów jest przede wszystkim umożliwienie użytkownikom niezagrożonej komunikacji pomiędzy poziomami domu, tzn. wchodzenie na kolejne poziomy i zejście z nich. W budynkach jednorodzinnych wygodne schody stanowią niesamowicie istotny element domu. Dodatkowa ich funkcja to dekoracja wnętrza a przede wszystkim salonu. Dokonując wyboru należy zwrócić uwagę, aby schody np spiralne  nie zajmowały zbyt dużo miejsca przy jednoczesnym zachowaniu komfortu w ich użytkowaniu.

Schody wkomponowane w salon piętrowego domu jednorodzinnego

Schody do domu – kilka cennych wskazówek

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jakie wybrać schody do domu jednorodzinnego, aby całokształt wyglądał reprezentacyjnie i spójnie. Niestety nie jest to łatwa sprawa. Nie wystarczy przegląd katalogu. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, gdyż decyzja o schodach jest inwestycją na długie lata. Dlatego decyzję o rodzaju schodów wewnętrznych należy podjąć już w trakcie budowy domu, zwłaszcza jeśli chodzi o schody żelbetowe. Popularne są schody dywanowe oraz schody spiralne zajmujące niewiele miejsca. Kierując się bezpieczeństwem zaleca się montaż balustrady i to nie zależnie od tego jakie schody wybierzemy. Bardzo ważny kolejny element to podświetlone schody.

Schody a szklana balustrada

Szkło głównie kojarzy się z aranżacją nowoczesnych domów i też często w takich wnętrzach jest wykorzystywane. Z czym można je łączyć? A mianowicie zarówno z drewnem, metalem czy też innym rodzajem materiału. Szklana balustrada na schodach powoduje, że cała konstrukcja eksponuje się lekko jak i nowocześnie. Lekkość konstrukcji nie przytłacza wnętrza. Dla zwolenników prostych form zaleca się szklaną balustradę bez zbędnych ozdób.

Szklana balustrada
Szklana balustrada w nowoczesnych schodach

Podświetlane schody

Podejmując decyzję o schodach do domu jednorodzinnego powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, wśród których jest wygoda, elegancja i bezpieczeństwo. Jednym ze sposobów na komfortowe użytkowanie schodów jest odpowiednie ich oświetlenie. Sprawdzą się tutaj doskonale kinkiety lub lampy wiszące. Ciekawym rozwiązaniem jest też oświetlenie punktowe , które montuje się przy stopniach schodów. Uzyskamy w ten sposób i bezpieczeństwo w użytkowaniu jak i dekorację domu.

Podświetlane schody drewniane robią

Miejsce pod schodami – praktyczne rozwiązania

Przestrzeń, którą mamy pod schodami można wykorzystać w praktyczny sposób, zwłaszcza jak każde wolne miejsce jest na wagę złota. Można je np. zużytkować na przechowywanie. Ciekawym pomysłem jest wtedy zamykana szafka z półkami bądź otwarty regał na książki. W każdym domu zawsze brakuje takich miejsc, więc tak schowana szafka jest bardzo praktyczna. Innym rozwiązaniem może być kącik do czytania czy dla naszego pupila jak też miejsce na kwiaty. Myślę, że każdy z was znajdzie interesujący pomysł w zależności od potrzeb.

Szafki oraz szuflady wpasowane pod schodami
Przewiń do góry