Jeśli schody to gdzie?

Decydując się na schody drewniane w naszym domu trzeba się dobrze zastanowić, w którym miejscu powinny się znaleźć, jak też ile miejsca jesteśmy w stanie na nie przeznaczyć. Analizując nowoczesne projekty domów zauważymy, że mało kiedy występuje klatka schodowa. W takim miejscu jak klatka schodowa pełniły one jedynie rolę funkcjonalną, zapominając o ich walorach estetycznych. Krótko mówiąc schody były niedoceniane. A zatem gdzie powinny się one znaleźć, nasuwa się pytanie? Przeważnie w projektach tego typu schody pojawiają w holu lub w salonie. Są to miejsca wyeksponowane, zwłaszcza salon. Zatem będą stanowiły element dekoracji domu. I dlatego tak ważny jest kształt jak i ich wykończenie. Dlatego materiałem, który najczęściej jest wybierany to jest drewno. Drewniane przez to, że są naturalne, uniwersalne, mają swój urok a przy tym są trwałe, zyskują bardzo wielu zwolenników w przyszłych użytkownikach.

Z czego wykonuje się schody drewniane?

Wykorzystuje się do produkcji drewno drzew liściastych (klon, brzoza, dąb, buk, wiśnia, jesion, orzech), jak też gatunki drzew egzotycznych. Jednak warto od razu zaznaczyć, że za drewno egzotyczne zapłacimy dużo więcej aniżeli za rodzime. Sporadycznie stosuje się drewno iglaste. Drewno przeznaczone na schody powinno być suche, bez żadnych wad oraz sęków. Słoje muszą być gęsto rozmieszczone.

Rodzaje schodów drewnianych

Zazwyczaj schody spiralne, drabiniaste , schody dywanowe policzkowe stanowią fundamentalną konstrukcję schodów drewnianych. Wybierane są najczęściej jako jeśli chcesz wpasować schody do małych pomieszczeń.
Schody kręte zyskują na popularności, a to dla tego, że stanowią doskonałe rozwiązanie dla małych przestrzeni. Tam, gdzie nie ma miejsca na schody duże i zajmujące więcej powierzchni, kręte będą dobrą alternatywą. Można je zastosować np. w mieszkaniach dwupoziomowych czy też mogą być wykorzystane w zaadaptowanym strychu na poddasze. Istotne jest, aby schody kręte drewniane zajęły jak najmniej powierzchni. Wadą takich schodów jest to, że nie są zbyt komfortowe w codziennym użytkowaniu.

Drabiniaste są rodzajem schodów ażurowych. Wykorzystuje się je głównie jako prowadzące do piwnicy czy na strych. Jest też wersja składana, gdzie po złożeniu mieszczą się w skrzyni chowanej w suficie.

Kolejny rodzaj to schody nowoczesne policzkowe, które są znacznie wygodniejsze. Składają się z dwóch belek policzkowych, stopnic i podstopnic. Stopnie są grubości 4-6 cm, a podstopnice 2-3 cm. W takim rodzaju schodów, stopnie i podstopnie zazwyczaj wsuwa się w wyfrezowane w belkach otwory. Jest też taka opcja, że stopnie można nakładać na belki policzkowe. Jest to typ schodów, który gwarantuje użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo. Konstrukcja tego typu jest bardzo wytrzymała. Schody policzkowe przez właściwe dobranie odpowiedniego gatunku drewna będą doskonale harmonizować z wnętrzem domu, a co za tym idzie będą stanowiły jego niepowtarzalną dekorację.

Oferta producentów na rynku jest rozmaita, a drewno jest surowcem bardzo uniwersalnym, gdyż wkomponowuje się zarówno w tradycyjne, jak też nowoczesne wnętrza domów. Zatem decyzja jest prosta co do wyboru materiału.

Przewiń do góry