Podejmując decyzję o otwarciu nowego biura lub o reorganizacji już istniejącego, wielokrotnie zadajemy sobie pytanie o konieczne wyposażenie takiego miejsca pracy.

Do biura najlepsze będą schody proste

Metalowe schody nowoczesne znów wracają do łask. Chłodne i surowe idealnie komponują się z nowoczesnymi, minimalistycznymi wnętrzami, w szczególności tymi o industrialnym charakterze. Choć posiadają wiele wad, zalety schodów metalowych często przemawiają na ich korzyść. Są przede wszystkim bardzo trwałe, wizualnie lekkie i szybkie w montażu.

Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem są schody proste. Schody kręcone sprawdzają się w pomieszczeniach, w których nie ma tyle miejsca, aby zamontować schody tradycyjne. I z tego właśnie powodu się je montuje. Jeśli masz odpowiednio dużo przestrzeni to znacznie większy komfort zapewnią metalowe schody proste.

schody do biura
Schody zewnętrzne prowadzące do biura

Gama mebli i sprzętu biurowego na rynku jest ogromna. Mowa tu o meblach biurowych, które pomogą w utrzymaniu porządku i higieny pracy. Zanim jednak przystąpimy do zakupu, należy jednak porównać poszczególne oferty pod względem funkcjonalności i ceny, aby nie przepłacać i nie ponosić zbyt dużych kosztów jednorazowo, gdyż nie zawsze jest to niezbędne.

Co należy uwzględnić przy planowaniu biura?

Na efektywność naszej pracy ma także wpływ porządek. Wyobraźmy sobie taką sytuację, gdy pilnie potrzebujemy dokumentów na spotkanie z szefem, a one przez panujący bałagan w biurze się zawieruszyły. Doświadczamy i stresu i dodatkowo marnujemy czas na poszukiwanie zagubionych dokumentów czy innych rzeczy, które są dla nas ważne. Jeśli w biurze panuje porządek to również atmosfera pracy jest lepsza a obowiązki, które wykonujemy są łatwiejsze i przyjemniejsze. Będąc natomiast pracodawcą musimy tez zadbać o właściwą higienę pracy i systematyczną konserwację urządzeń, które są w biurze. Każdy pracownik powinien przejść kurs z zasad BHP.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Wykonując pracę przy komputerze należy szczególnie zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie stanowiska komputerowego. Krzesło oraz biurko musi być dopasowane do norm ergonomicznych i wspomóc kręgosłup osoby pracującej przez kilka godzin w jednej pozycji. Konieczne jest wyposażenie biura w szafki oraz regały na dokumenty i inne niezbędne przedmioty potrzebne do pracy. Pracując z klientem należy też zaopatrzyć biuro w dodatkowe krzesła i stoliki. Mając już podstawowe meble trzeba pomyśleć o urządzeniach, niezastąpionych do prowadzenia biura. Wiadomo, że w obecnych czasach komputer stacjonarny czy laptop to podstawowy sprzęt biurowy. Jednak nie może zabraknąć takich urządzeń jak kserokopiarki, niszczarki do dokumentów, drukarki czy telefonu stacjonarnego lub komórkowego. Dokumenty klienta, które zawierają informacje poufne czy jego dane osobowe, powinniśmy szczególnie chronić, przechowując je np. w szafce zamykanej na klucz. Jeśli będziemy korzystać z firmy zewnętrznej, zajmującej się utylizacją dokumentów możemy zrezygnować z niszczarki. Ciekawym rozwiązaniem, jeśli chodzi o częste wykorzystywane narzędzia do pracy jest ich właściwe umiejscowienie. A mianowicie sprzęt, z którego korzystamy wielokrotnie w ciągu dnia, powinien znajdować się w zasięgu naszej ręki, co ułatwi nam pracę.

Nowe biuro

Co jeszcze, jeśli są już meble w biurze?

Niezbędnym wyposażeniem w biurze, oprócz biurka czy krzesła są także dodatki papiernicze, które wpływają też na efektywność naszej pracy. Są to akcesoria takie jak: długopisy, markery, zakreślacze, teczki, segregatory, koperty, pudła, karteczki samoprzylepne, przekładki do segregatorów, kalkulator, spinacze czy nożyczki.

Ważnym elementem w biurze jest też oświetlenie. Światło powinno być naturalne, a na każdym biurku pracownika powinna znaleźć się dostosowana do jego potrzeb lampka.

Kolory ścian i mebli, które zastosujemy w biurze mogą też pozytywnie wpływać na samopoczucie pracownika i atmosferę panującą w biurze. Miejmy to na uwadze. Nie polecam barw ciemnych, ponieważ nie wpływają dobrze na nastrój, a wręcz przeciwnie, wywołują przygnębienie i melancholię. Kolory jaskrawe natomiast powodują niepokój i brak koncentracji. Białe meble i stonowane kolory ścian wpływają pozytywnie na naszą pracę. Można też poeksperymentować i zastosować kilka barw, żeby monotonii.

Na zakończenie, pamiętajmy, że biuro jest wizytówką naszej firmy.

 

Przewiń do góry