Jakie schody do domu ?

Podstawową rolą nowoczesnych schodów jest przede wszystkim umożliwienie użytkownikom niezagrożonej komunikacji pomiędzy poziomami , tzn. wchodzenie na kolejne poziomy i zejście z nich. W budynkach jednorodzinnych wygodne schody do domu stanowią niesamowicie istotny element wyposażenia. Dodatkowa ich funkcja to dekoracja wnętrza a przede wszystkim salonu. Dokonując wyboru należy zwrócić uwagę, aby np. schody spiralne nie zajmowały zbyt dużo miejsca przy jednoczesnym zachowaniu komfortu w ich użytkowaniu. Istotnym wyznacznikiem podziału schodów wewnętrznych jest konstrukcja schodów. A zatem już w momencie projektu domu bądź ewentualnie w trakcie budowy powinniśmy dokonać wyboru. Nie jest łatwo dokonać projektu schodów w momencie, gdy wszystko już jest gotowe. Ważne, aby do przestrzeni w domu wybrać odpowiedni model schodów. Można śmiało powiedzieć, że największym powodzeniem wśród schodów wewnętrznych cieszą się schody jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe jak i łamane. Wewnętrzne jednobiegowe są najprostsze i najtańsze poprzez konstrukcję.

Dla osób starszych i małych dzieci mogą być kłopotliwe ze względu na brak spocznika. Dużym komfortem cieszą się schody dwubiegowe oraz łamane, które mają spocznik. Dodatkowym atutem jest to, że nie potrzebują dużo miejsca, więc dobrze się będą prezentować też w mniejszych pomieszczeniach. Cechy charakterystyczne schodów dwubiegowych to przedzielenie przez spocznik na dwie różne części, a łamane cechuje znacznie większa liczba stopni począwszy od samego spocznika.

Schody do domu
Wkomponowane w salon piętrowego domu jednorodzinnego

Schody w domu – kilka cennych wskazówek

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jakie wybrać schody do domu jednorodzinnego, aby całokształt wyglądał reprezentacyjnie i spójnie. Niestety nie jest to łatwa sprawa. Nie wystarczy przegląd katalogu. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, gdyż decyzja o schodach jest inwestycją na długie lata. Dlatego decyzję o rodzaju schodów wewnętrznych należy podjąć już w trakcie budowy domu, zwłaszcza jeśli chodzi o schody żelbetowe. Popularne są schody dywanowe oraz schody spiralne zajmujące niewiele miejsca. Kierując się bezpieczeństwem zaleca się montaż balustrady i to nie zależnie od tego jaki styl i rozwiązanie wybierzemy. Bardzo ważny kolejny element to podświetlone elementy.

Wykonanie schodów do domu najlepiej zlecić firmie, która ma doświadczenie w projektowaniu i montażu. Można zamówić indywidualny projekt szyty na miarę. Warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pierwsza z nich to to. Że wewnętrzne to nie tylko wartość użytkowa ale bardzo ważny element dekoracji wnętrza. Druga, dla kogo te schody mają być, kto będzie z nich najczęściej korzystał. Jako przykład mogą posłużyć ażurowe, które są schodami nowoczesnymi, lekkimi i gustownymi, aczkolwiek są zagrożeniem dla dzieci. Trzecia, to układ schodów, który jest nierozerwalnie połączony z wnętrzem, w którym będzie się znajdował. Zazwyczaj nie jest możliwe przenieść je z holu do salonu bądź kuchni bez konsekwencji. Czwarta, wybierając projekt schodów do montażu w Twoim domu i materiał, z którego mają być wykonane, warto oszacować, jaki budżet jesteśmy w stanie na nie wyłożyć. Konstrukcja schodów często przenosi się na najrozmaitsze możliwości ich wykończenia, a ich cena może się znacznie różnić. Właściwa konstrukcja schodów ma wpływ na komfort użytkowników schodów jak i szeroko pojętym bezpieczeństwie.

Podejmując decyzję co do konkretnej konstrukcji schodów należy zapoznać się z ich mocnymi i słabymi stronami. Rozróżniamy wspornikowe, spiralne, płytowe, samonośne i policzkowe w zależności od konstrukcji.

Schody samonośne

Schody samonośne
Schody samonośne wewnątrz domu

Od dłuższego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Belki stanowią ich element konstrukcyjny, które oparte są na stropie, ścianach lub podłodze. Materiał, który jest wykorzystywany do produkcji jest różnorodny a ich konstrukcja pozwala na kreatywność w aranżacji. W porównaniu do schodów żelbetowych są łatwiejsze w wykonaniu i zamontowaniu. Łatwiej je także przenieść w inne miejsce.

Płytowe

Są jednymi z najczęściej stosowanych schodów w budynkach jednorodzinnych. Czym się charakteryzują? Jest to płyta biegowa, która łączy bezpośrednio ze spocznikiem i podestem bądź oparta jest na tzw. żebrach, które tworzą element spocznika. Belki, które stosuje się w tej konstrukcji powinny być właściwie zbrojone, ponieważ są znacznie grubsze od płyty. Ponadto każda płyta biegowa u góry i na dole jest podtrzymana. Tego typu konstrukcja powoduje, że obciążenia ze schodów rozgałęziają się po całej konstrukcji budynku. Wśród schodów płytowych są schody jednobiegowe, dwubiegowe, trzybiegowe i kręte.

Schody spiralne

Konstrukcja schodów spiralnych zajmuje nie wiele miejsca. Ten rodzaj jest znane od wieków. Doskonale sprawdzą się w każdym wnętrzu, aczkolwiek stanowią problem w przenoszeniu dużych rzeczy. Nadają się do samodzielnego montażu.

Wachlarzowe 

Wygodne wachlarzowe schodki

Są bardzo efektowne i dosyć wygodne, aczkolwiek nadają się do większych pomieszczeń, gdzie węższa część stopnia ma odpowiednią długość, aby węższy koniec stopnia miał szerokość min. 16 cm. Stopnie są w kształcie trapezu i tworzą w planie łuk lub półkole. Przy schodach wachlarzowych zbędne są wszelkie ozdoby. 

Podświetlane schody do własnego domu

Podświetlane schody drewniane do domu
Podświetlane schody drewniane

Podejmując decyzję o schodach montowanych w domu jednorodzinnym powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, wśród których jest wygoda, elegancja i bezpieczeństwo. Jednym ze sposobów na komfortowe użytkowanie schodów jest odpowiednie ich oświetlenie. Należy pamiętać o odpowiedniej widoczności stopni, gdyż właściwe światło gwarantuje bezpieczeństwo w poruszaniu się po schodach. Brak oświetlenia może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku. wypadek, potknięcie czy złamanie. Właściwe oświetlenie schodów wpływa też na ogólną estetykę wnętrza. Sprawdzą się tutaj doskonale lampki montowane w ścianie, tuż przy stopniach schodów. Schodom drewnianym można także zapewnić oświetlenie wstawiając oprawy tzw. oczka w powierzchni schodów. Bardzo dobrze prezentują się ażurowe podświetlane ledami. Ich działanie polega na tym, że oświetlają stopień poniżej, gdyż lampy zostały usytuowane pod stopniami. Doskonałym rozwiązaniem są listwy z lampami LED, które przykleja się tak, aby podświetlały stopień poniżej. Warto mieć na uwadze, aby światło, którym oświetlamy było dyskretne i przytulne. 

Schody ze szklaną balustradą

Nowoczesne schody do ze szklaną balustradą
Szklana balustrada w nowoczesnych schodach

Szkło głównie kojarzy się z aranżacją nowoczesnych domów i też często w takich wnętrzach jest wykorzystywane. Z czym można je łączyć? A mianowicie zarówno z drewnem, metalem czy też innym rodzajem materiału. Szklana balustrada na schodach powoduje, że cała konstrukcja eksponuje się lekko i nowocześnie. Lekkość konstrukcji nie przytłacza wnętrza. Dla zwolenników prostych form zaleca się szklaną balustradę bez zbędnych ozdób. Szklana balustrada ponadto jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i optycznie powiększa wnętrza. Nie ma też większego problemu, aby dopasować ją do większości aranżacji. Niestety mają swoje wady. Balustrady ze szkła maja wysoką cenę i dużą wagę. Pomimo, że łatwo się je czyści, są podatne na brud, który od razu jest widoczny.

Schody drewniane na beton

Schody betonowe oferują duże pole do popisu w przypadku ich obłożenia, wciąż jednak najbardziej popularnym materiałem jest drewno. Budując dom i decydując się na drewniane schody wewnętrzne ważne jest to, aby materiał, który wykorzystuje się przy ich wykończeniu był oporny na zniszczenia, gdyż korzystając ze schodów po pewnym czasie stopnie się zużywają i można zauważyć na nich wytarcia od stóp. Ponadto zaleca się, aby podstopnice schodów na beton pokryć farbą ceramiczną, ponieważ jest ona odporna na szorowanie, a jak wiadomo są narażone na zabrudzenie. Schody betonowe z drewnianym wykończeniem doskonale się prezentują i wyglądają jak drewniane schody do domu. Do wykończenia schodów betonowych zazwyczaj wykorzystuje się ten sam rodzaj drewna co posadzki, aczkolwiek nie jest to sztywna zasada. Miękkie gatunki drewna pomimo pokrycia lakierem są mniej wytrzymałe na zużycia i podatne na szybsze wycieranie aniżeli drewno twarde. Do drewna miękkiego można zaliczyć drzewa iglaste, jak modrzew, sosna czy jodła. Dlatego do wykonania schodów drewnianych wykorzystuje się twarde gatunki drewna, czyli buk, jesion, dąb, orzech i klon. Dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie gatunki drewna sprowadzanego z egzotycznych zakątków świata. Mowa o takich gatunkach drewna jak iroko, wenge, merbau, tek, jatoba i inne. Cechą przewodnią tego typu drewna jest jego oryginalny wygląd, jak również większa trwałość od drewna występującego w Polsce. Drewnem można obłożyć całość schodów bądź tylko część, tzw. stopnice.

Woskowanie drewna

W sklepach dostępne są olejowoski, które w składzie zawierają dodatek wosku, który gwarantuje drewnu aksamitny połysk. Sposób nakładania wosku na drewno jest podobny do nakładania oleju. Wosk jednak bardziej zabezpiecza drewno przed wilgocią i zabrudzeniami. Trzeba pamiętać, że drewno woskowane wymaga częstej konserwacji.

Olejowanie drewna

Oleje na równi z woskiem są najbardziej naturalnym środkiem do wykańczania drewna. Jakie są właściwości oleju? Mają w swoim składzie mnie szkodliwych dodatków aniżeli farby czy lakiery. Drewno ma satynowy oraz delikatny połysk. Doskonale chronią przed wodą, jak i nasączają powierzchnię. Sposób w jaki nanosi się je na drewniane schody wewnętrzne jest podobny jak w przypadku lakierów bądź na gorąco.

Lakierowanie drewna

W sprzedaży dostępne są lakiery wodorozcieńczalne (dyspersyjne) i rozpuszczalnikowe. Najczęściej wykorzystuje się je do lakierowania stopni i balustrad przy schodach drewnianych. Lakier na stopniach czy balustradach uwypukla naturalny kolor i ponadto chroni przez ścieraniem, wilgocią oraz brudem. Kierując się wyborem lakieru należy dobierać go do rodzaju drewna. Gatunki drewna, które są naturalnie mniej atrakcyjne w kolorze, po zastosowaniu lakieru zyskują na pełniejszej barwie.

Miejsce pod schodami – praktyczne rozwiązania

Przestrzeń, którą mamy pod schodami można wykorzystać w praktyczny sposób, zwłaszcza jak każde wolne miejsce jest na wagę złota. Można je np. zużytkować na przechowywanie. Ciekawym pomysłem jest wtedy zamykana szafka z półkami bądź otwarty regał na książki. W każdym domu zawsze brakuje takich miejsc, więc tak schowana szafka jest bardzo praktyczna. Innym rozwiązaniem może być kącik do czytania czy dla naszego pupila jak też miejsce na kwiaty. Myślę, że każdy z was znajdzie interesujący pomysł w zależności od potrzeb.

Szafki oraz szuflady wpasowane pod schodami
Szafki oraz szuflady wpasowane pod schodami
Przewiń do góry